Srnky, jeleni, daňkové, divočáci. Srážka se zvěří každý rok způsobuje milionové škody na vozidlech a ohrožuje zdraví a životy řidičů i spolucestujících. Střety aut se srnou nebo divočákem navíc patří mezi nejčastější dopravní nehody v Česku.
Proč jsou srážky se zvěří tak časté
- Srny nebo divočáci migrují za potravou z místa na místo a zase zpět. Silnice jim v těchto přesunech brání.
- Migraci zvěře ovlivnila i vyšší přítomnost turistů v krajině během covidové pandemie. Zvířata se totiž začala přesouvat na klidnější místa.
- Na volně žijící zvířata narazíte prakticky kdykoliv a kdekoliv.
- Řidiči často nebývají na střet se zvěří připravení.
Kdy hrozí střet se zvěří nejčastěji
„Nejrizikovější jsou jarní (duben–červen) a podzimní (září–listopad) měsíce. To souvisí s rozmnožovacím cyklem spárkaté zvěře a její zvýšenou aktivitou. Na jaře kulminují nehody se zvěří v květnu, kdy se na počtu všech nehod podílí 13 %, na podzim pak v listopadu, kde mají 12,5% podíl. Celoročně dominuje nehodám vysoká, na podzim se ovšem významně zvyšuje riziko, že se potkáte s divokým prasetem,“ říká Jan Chalas ze společnosti DataFriends, provozovatele Portálu nehod.
- Nejrizikovějším obdobím je tedy jaro a podzim.
- Zvěř je aktivní za rozbřesku a za soumraku – kryje se tak s dopravními špičkami.
- Ráno je setkání se zvěří nejpravděpodobnější mezi pátou a sedmou hodinou.
- Večer zvěř potkáte nejčastěji mezi šestou a devátou hodinou.
Jaké škody srážka se zvěří způsobí
Průměrná škoda se meziročně zvýšila o 17,1 %. Je to kvůli kombinaci vysoké inflace a dlouhodobého postupného navyšování odškodnění za zdravotní následky. Ty pojišťovny někdy odškodňují i desítky let.
Kde ke střetu se zvěří dochází nejčastěji
„Hodně vypovídá podíl nehod po střetu se zvěří na celkovém počtu nehod v daném kraji. To, že se na silnici nečekaně potkáte se zvěří, je nejpravděpodobnější v Kraji Vysočina. Tady mají tyto nehody 26,9% podíl na celkovém počtu nehod. S velkým odstupem následuje Zlínský kraj (17,9 %) a Středočeský kraj (16,2 %),“ říká Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů.
Na konkrétní místa, kde se nejčastěji bourá, se můžete podívat přímo na Portálu nehod – a to na interaktivní mapě rizikových míst.
Jak se zachovat, když se setkáte se zvěří
Univerzální rada, co dělat, když vám zvíře vběhne do cesty, neexistuje. V takové chvíli je v podstatě nemožné se srážce vyhnout. Hlavně nereagujte zbrkle a nesnažte se o prudké vyhýbací manévry. Auto byste mohli převrátit, narazit s ním do stromu nebo protijedoucího vozidla.
Co doporučují odborníci:
- Co nejvíc snižte rychlost.
- Se zvířetem se pokuste srazit pokud možno kolmo.
Co dělat po srážce se zvěří
- Ověřte zdravotní stav všech, kteří jsou s vámi v autě.
- Ověřte, jestli vám od sraženého zvířete nehrozí nebezpečí. Pokud ano, nevystupujte z vozu.
- Zajistěte spolucestující a místo nehody v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích. To znamená, že byste měli zapnout výstražná světla, obléknout si reflexní vesty a dát na silnici výstražný trojúhelník.
- Pokud je to potřeba, zavolejte záchrannou službu.
- Přivolejte policii, která zajistí místo nehody, zdokumentuje ji a přivolá uživatele honitby.
- Pokud je vaše auto nepojízdné, kontaktujte asistenční službu pojišťovny a škodu nahlaste.
Připojištění střetu se zvěří
Chcete mít jistotu, že při srážce se zvěří nepřijdete o peníze? K povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění si připlaťte ještě Připojištění střetu se zvěří. Škodu vám pak pojišťovna proplatí.
Jestliže si nevíte rady, s nastavením správného pojištění vám rádi pomůžeme. Najdeme pro vás to nejlepší a provedeme vás celým procesem. Sjednejte si schůzku s naším poradcem a o zbytek se postaráme my.