Možná i vás zlákal trend pořídit si domácí fotovoltaiku na střechu. Ať už máte svou solární elektrárnu nainstalovanou, nebo o ní teprve přemýšlíte, máme pro vás několik tipů a rad ohledně pojištění. Lidé ho totiž často podcení, proto se na něj vyplatí myslet včas. Pojďme se na to ale podívat hezky od začátku.
Výběr a montáž fotovoltaiky
Než se rozhodnete, od koho si fotovoltaiku pořídíte a necháte nainstalovat, promyslete si několik věcí:
- Abyste měli jistotu, že vše proběhne v pořádku, vybírejte ze společností, které patří do Solární Asociace nebo České fotovoltaické asociace. Tato sdružení ručí za kvalitní práci svých členů.
- Sledujte i to, s jakými dodavateli vaše vybraná společnost spolupracuje. Měli by to vždy být ověření odborníci.
- Dejte ruce pryč od podezřele nízkých cen. Mohlo by se stát, že se cestou objeví nečekané náklady a celková částka se vyšplhá mnohem výš. Navíc riskujete špatnou kvalitu.
- Nechte na své solární elektrárně pracovat jen kvalifikované elektrikáře. Nikdy se do instalace fotovoltaiky nepouštějte svépomocí.
Tip: Pokud chcete kvalitní fotovoltaiku, na kterou nebudete dlouho čekat, můžeme vám doporučit našeho partnera – společnost FINKIS. Solární elektrárnu vám na střechu nainstalují do 2 měsíců od uzavření smlouvy s distributorem.
Cena fotovoltaiky
Je jasné, že fotovoltaika není úplně levná záležitost a může představovat velký zásah do rodinného rozpočtu. Proto si dobře spočítejte její návratnost – to znamená, v jakém časovém horizontu se vám vrátí investované peníze.
Solární elektrárna na střechu rodinného domu může stát zhruba od 200 tisíc Kč do 600 tisíc Kč. Vždy záleží na orientaci a velikosti střechy, okolí domu nebo vybraném dodavateli.
Tip: Velkou část nákladů můžete ušetřit díky dotaci Nová zelená úsporám. Kvalitní dodavatel by vám měl s žádostí pomoci. Počítejte ale s tím, že dopředu musíte zaplatit celou částku a schválenou dotaci dostanete až zpětně.
Pojištění fotovoltaiky
S instalací fotovoltaiky souvisí hned několik druhů pojištění. Pokud chcete být krytí pro všechny případy, měli byste je proto důkladně zvážit. Jaká pojištění to jsou?
Pojištění nemovitosti
Myslete na to, že fotovoltaika poměrně výrazně zvyšuje tržní cenu vašeho domu. Nezapomínejte ji proto započítat do pojištění nemovitosti. Pro správně nastavené pojištění jsou důležité tyto faktory:
- Způsob instalace fotovoltaiky
- Místo instalace fotovoltaiky – roli hraje, jestli máte panely na hlavní budově, vedlejších budovách, nebo jsou dokonce rozložené mezi několik střech.
- Umístění vnitřních částí – střídače a baterie. I tady jde o to, jestli jsou v hlavní budově, nebo jinde.
- Rizika, která pojištění pokrývá – určitě se neobejdete bez pojištění rizika požáru, výbuchu, vichřice, krupobití a přímého úderu blesku. K tomu se vyplatí připojistit ještě přepětí a podpětí v elektrické síti.
Pokud už pojištění nemovitosti máte z minulosti, nezapomeňte smlouvu po instalaci fotovoltaiky aktualizovat. Solární elektrárna vám totiž může zvýšit hodnotu domu až o několik milionů Kč. Kdybyste pojistnou částku nenavýšili, hrozilo by vám takzvané podpojištění.
Pojištění technické poruchy
Dalším typem pojištění, na který se nevyplatí zapomenout, je pojištění technické poruchy elektrických a strojních zařízení. To vám pokryje škody na samotné fotovoltaice.
Toto pojištění ale na trhu není úplně automatické. Dejte si proto pozor, jestli ho vaše pojišťovna řadí do základní varianty, nebo si ho budete muset doplnit ve formě připojištění.
Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
I když si to nikdo nepřeje, může se stát, že u vás kvůli fotovoltaice vznikne požár. Myslete proto i na toto riziko. Navíc se požár může rozšířit i mimo váš dům a pozemek – na sousední stavbu, případně třeba les. Tato rizika vám pokryje právě pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.
Tip: S pojištěním fotovoltaiky vám rádi pomůžou odborníci FinGO. Stačí, když se nám ozvete, a rádi vás provedeme celým procesem.