Stali jste se účastníky dopravní nehody a rozhodli jste se, že není nutné přivolat policii? V takovém případě musíte vyplnit Záznam o nehodě. Tuto povinnost ukládá zákon a je důležitá proto, aby pojišťovna mohla posoudit, co se vlastně stalo. Na základě poskytnutých informací pojišťovna vypočítá pojistné plnění v souvislosti se škodní událostí.
Formulář Záznam o nehodě ke stažení
Dnes již nemusíte volat při každé nehodě policii. Je to nutné pouze tehdy, pokud vznikla škoda nad 100 000 Kč. Ale především, pokud dojde k jakémukoliv zranění, škodě na majetku třetí osoby (například poškození služebního nebo půjčeného auta, poškození silnicie, dopravní značky, svodidla, plotu nebo domu a také při střetu se zvěří)
👉 Sepsali jsme pro vás také seznam kroků, jak postupovat při dopravní nehodě.
Formulář Záznam o nehodě mějte preventivně vytištěný v autě
V případě, že jde o nižší částku a zároveň nedošlo ke zranění, úmrtí, poškození cesty nebo úniku nebezpečných látek, je nezbytné, abyste spolu s dalšími účastníky vyplnili formulář s názvem „Záznam o dopravní nehodě“. Proto je důležité, abyste ho měli stále k dispozici v autě. Můžete si ho stáhnout a vytisknout, určitě ho najdete i na webové stránce své pojišťovny.
Záznam o nehodě musíte vyplnit samozřejmě pravdivě a podepisují ho obě strany. Musí dojít k vzájemné dohodě, kdo je viníkem nehody a jak k ní došlo. Pokud se na tom účastníci nedokáží dohodnout, nezbývá, než volat policii.
👉 Cena povinného ručení a podmínky se v jednotlivých pojišťovnách liší, pojišťovny je průběžně upravují nebo rozšiřují. Pohlídáme za vás čas na lepší autopojištění. Zapněte si Hlídač autopojištění.
Společné údaje Záznamu o nehodě
- Datum a čas nehody: pokuste se odpovědět co nejpřesněji a odhadněte přesný čas, kdy k nehodě došlo. Uveďte například: 11. ledna 2024 v 9:35 h.
- Místo: uveďte zemi, město, ulici, číslo domu, případně kilometr cesty, kde se nehoda udála.
- Zranění (osoby): zde je to jednoduché, zaškrtnete buď možnost ano nebo ne. Počítají se i lehká zranění.
- Věcná škoda na jiných vozidlech nebo předmětech: po nehodě se přesvědčte, zda se při nehodě poškodilo i jiné vozidlo než vaše a zda nedošlo k poškození jiného předmětu nebo majetku. Opět máte na výběr možnosti ano nebo ne.
- Svědci: každý člověk, který viděl nehodu, je svědkem a může pomoci při objasňování průběhu nehody. Svědkem může být i spolujezdec. Pokud se takoví lidé nacházejí na místě nehody, požádejte je o pomoc. Do formuláře uveďte jejich jména, adresy a telefonní kontakt.
Jak zakreslit autonehodu?
Údaje, které najdete v Záznamu o nehodě dvakrát
Tyto údaje se vyplňují zvlášť. Jednou pro vozidlo A a podruhé pro vozidlo B.
6. Pojistník/pojištěný: uveďte jméno, adresu, telefonní a e-mailový kontakt. Pozor, je třeba uvést údaje o majiteli vozidla. Pokud jste řídili auto někoho jiného, neuvádějte na tomto místě své osobní údaje.
7. Vozidlo: uveďte značku, typ a evidenční číslo vozidla a stát, ve kterém je registrováno. Pokud se vás to týká, vyplňte i údaje o přívěsném vozidle. Všechny požadované údaje najdete v malém technickém průkazu.
8. Pojišťovna: v této části uveďte, kde máte auto pojištěné (povinné ručení) a doplnte údaje týkající se pojistné smlouvy. Na konci vyznačte, zda má auto i havarijní pojištění.
9. Řidič: na tomto místě uvedete své osobní údaje. Budete k tomu potřebovat i řidičský průkaz, protože formulář se ptá i na číslo řidičského průkazu a jeho platnost.
10. Nákres: na obrázku označte místa na jednotlivých vozidlech, kde došlo ke střetu v okamžiku nárazu. Šipkou označíte směr nárazu.
11. Viditelné poškození: popište, k jakému poškození došlo na vašem vozidle. Pište stručně, jasně a srozumitelně.
12. Označte okolnosti nehody: postupně si projděte všechny body a každou situaci, která skutečně nastala, označte křížkem. Ve spodním řádku uveďte celkový počet označených situací.
13. Nákres nehody v čase střetu vozidel: pokuste se co nejlépe zobrazit na nákresu průběh nehody. Označte jízdní pruhy, dopravní značení, ulice s názvy, cestu, polohu vozidel a směr jízdy.
14. Poznámky: pokud jste na něco nemohli upozornit v předchozích bodech, napište to sem.
15. Nehodu zavinil: pokud na místě není přítomna policie, musíte se dohodnout, kdo je viníkem nehody. Může jít i o spoluvinu, případně o vinu někoho třetího.
16. Podpisy řidičů: je důležité, aby byl záznam podepsán oběma řidiči. Originál vyplněného formuláře si nechává viník nehody, kopie nebo druhé vyplněné tiskopisy zůstávají poškozenému.
TIP: Na povinném i havarijním pojištění lze ušetřit, aniž byste museli slevovat z toho, co vám pojištění kryje. Nechte si u nás porovnat nabídky napříč trhem.