My Češi jsme národem lyžařů. Tomuto sportu se věnuje přibližně pětina obyvatel – a to nepočítáme příznivce snowboardu a dalších zimních radovánek. Víc než půl milionu Čechů navíc každoročně vyrazí brázdit svahy Alp. Víte ale, jak se na takovou zahraniční dovolenou správně pojistit?
„V posledních letech stoupá zájem o lyžování v zahraničí, přičemž nejoblíbenějšími destinacemi jsou Rakousko, Itálie, Slovensko, Francie a Švýcarsko,” říká specialistka na pojištění FinGO Irena Jakobová.
Protože každý rok přibývá lyžařů, zvyšuje se i počet úrazů na sjezdovkách. Podle statistik se při lyžování v Česku ročně zraní asi 4 000 lidí. A přibližně 55krát denně vyjíždí horská služba – hlavně v Krkonoších.
Tip: Na cestovní pojištění určitě nezapomínejte, ani když vyrážíte do tepla. Podívejte se na 10 rad před letní dovolenou.
Nejčastější úrazy při lyžování
- Zlomeniny a další zranění dolních končetin představují 40 % všech úrazů.
- Zranění horních končetin, jako jsou zlomeniny, vykloubení nebo třeba přetržení šlach a vazů zaujímají druhé místo. Těmto úrazům ve statistikách patří 30 %.
Správné úrazové pojištění zimních sportů
„Když se zraníte na sjezdovce v Česku, náklady na léčbu vám hradí veřejné zdravotní pojištění. Pro cesty do zahraničí byste ale měli mít sjednané cestovní pojištění s dostatečnými limity na léčebné výlohy,” upozorňuje Irena Jakobová.
Pozor: Některé adrenalinové aktivity – například freeride nebo skialpinismus – pojišťovny často nekryjí vůbec.
Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti
Obzvlášť v hezkém počasí nebo o víkendech bývají sjezdovky často přeplněné. Pak je velmi jednoduché se srazit s dalším lyžařem nebo snowboardistou a způsobit mu zranění.
Pokud je to vaše vina, může se vám odškodnění pořádně prodražit. Neměli byste proto podceňovat ani pojištění odpovědnosti, které si můžete jednoduše sjednat v rámci cestovního pojištění.
Pojišťovna za vás pak poškozenému proplatí nejen odškodné, ale i léčbu následků, případně ušlý zisk nebo dočasnou výpomoc v domácnosti. Tyto náklady se můžou pohybovat i v řádech milionů korun.
Připojištění tolerance alkoholu
Při zastávkách v bistrech a restauracích na sjezdovce si často můžete dopřát i něco ostřejšího. Třeba svařák nebo Bombardino. Než se ale do podobných nápojů pustíte, zamyslete se nad sjednaným pojištěním.
Většina pojišťoven má totiž v podmínkách nulovou toleranci alkoholu. To znamená, že v tu chvíli se na vás sjednané pojištění nevztahuje a jako byste ho ani neměli.
Pokud si lyžování bez alkoholu neumíte představit, můžete si připojistit toleranci až do 0,8 promile. I tak ale mějte na paměti hlavně bezpečnost – jak svou, tak ostatních lyžařů – a pití alkoholu si ideálně nechte až na večer do baru.
Riziko zimních úrazů ve městě
V zimě se zvyšuje riziko úrazů i v běžném životě. Je to hlavně kvůli namrzlým chodníkům a silnicím, případně pádu sněhu nebo ledu ze střechy. Kdo za úrazy nese odpovědnost?
- Úrazy kvůli neupraveným chodníkům: města a obce
- Pád sněhu a ledu ze střechy: majitelé nemovitostí
- Kluzké podlahy v domech nebo nákupních centrech: majitelé nemovitostí
- Úrazy v městské hromadné dopravě: dopravní podnik daného města
Pro všechny tyto případy se opět vyplatí mít sjednané pojištění odpovědnosti. Stejně jako při úrazech na lyžích vás kryje v případě, že způsobíte škodu na zdraví nebo majetku třetí osoby.
Ať už vyrážíte na hory nebo chcete mít jen větší jistotu v běžném životě, rádi vám pomůžeme se správným pojištěním. Nechte nám na sebe kontakt a naši poradci se vám co nejdříve ozvou.